14.04.2017

City by bike Katowice już działa

City by bike Katowice już działa

Trzeci sezon City By Bike Katowice zaskoczył użytkowników! W mieście pojawiło się w sumie 30 samoobsługowych stacji oraz 244 rowery. To niemal trzykrotnie więcej niż w poprzednim sezonie. Nowe stacje powstały m.in. w dzielnicach śródmiejskich i w południowych rejonach miasta – na Ligocie i w Piotrowicach.

Rozbudowę systemu zawdzięczamy Miastu Katowice, które zdecydowało, że zamiast dotychczasowych 10, w skład systemu wejdzie 20 stacji, a zamiast 80 rowerów, będzie ich 160. W rozbudowie systemu wzięli również udział prywatni sponsorzy, którzy dodatkowo sfinansowali 84 rowery i 10 stacji. Wszystkie one tworzą system City By Bike dostępny codziennie przez całą dobę aż do połowy października.

„W Katowicach udział podmiotów prywatnych w organizacji i finansowaniu systemu roweru miejskiego jest największy w Polsce” – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora systemu. – „Prywatni przedsiębiorcy nie tylko widzą korzyści marketingowe wynikające ze sponsorowania konkretnych stacji. Chcą również partycypować w dążeniu władz miasta do uczynienia z Katowic jeszcze lepszego miejsca do życia. City By Bike to system, który już trzeci rok z rzędu jest rozbudowywany. Sądzę, że to jeszcze nie koniec, że Katowice nadal będą utrzymywały pozycję rowerowego lidera w regionie.”

„Katowice to miasto z każdym rokiem coraz bardziej przyjazne dla rowerzystów. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej – w tym roku wydamy ok. 6 mln zł na utworzenie 11 km nowych dróg rowerowych. Dziś otwieramy aż 30 stacji wypożyczalni rowerów, a w systemie pojawią się 244 jednoślady i nie jest nasze ostatnie słowo” – zapowiada prezydent Katowic Marcin Krupa. – „Bardzo się cieszę, że sprawdza się nasza strategia, by rowery pełniły w Katowicach funkcję zarówno rekreacyjną, ale też transportową. Pokazują to liczby – w zeszłym roku rowery wypożyczono u nas 38 tysięcy razy i aż 9 tysięcy mieszkańców miasta jest wpisanych do systemu” – dodał prezydent.

Z rowerów może skorzystać każdy. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej, wpłacić 10 złotych opłaty inicjalnej, z której finansowane będą wypożyczenia, i można już wypożyczać rower. Warto podkreślić, że pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia jest całkowicie bezpłatne. Za czas od 16 do 60 minuty zapłacimy złotówkę, za drugą i trzecią godzinę również po złotówce. 4 złote będzie kosztować czwarta i każda następna godzina. Maksymalny czas wypożyczenia to 12 godzin.

Samo wypożyczenie jest niezwykle łatwe. Wystarczy wpisać na terminalu przy stacji swój numer telefonu, kod PIN i numer wypożyczanego roweru. Można również skorzystać ze specjalnej bezpłatnej aplikacji Nextbike, która umożliwia wypożyczanie m.in. poprzez skanowanie kodu QR. Aby zwrócić rower, wystarczy wpiąć go w elektrozamek tej samej lub dowolnej innej stacji w Katowicach.

Wszystkie rowery City By Bike są wyposażone we wszelkie elementy niezbędne do wygodnej i bezpiecznej jazdy, m.in. w trzybiegową przerzutkę, automatyczne oświetlenie przednie i tylne, dzwonek, hamulce (ręczny i nożny), żelowe, wodoodporne siodełko, szyfrowy zamek (kod do niego otrzymujemy przy wypożyczeniu, warto go zapamiętać) i koszyk do przewożenia toreb i pakunków.

Warto podkreślić, że każdy zarejestrowany użytkownik może korzystać z systemów Nextbike w Polsce i na całym świecie. To rozwiązanie szczególnie praktyczne dla mieszkańców Katowic teraz, gdy system rowerów miejskich uruchomiły Gliwice, a funkcjonalność rowerów miejskich będą w tym roku sprawdzać również m.in. mieszkańcy Tychów i Pszczyny.

44/69

Pogoda w Katowicach

dziś, piątek, 14 czerwca 2024
18°
Pochmurno Ciśnienie: 1016 hPa, wiatr: 3.09 km/h
jutro
25°
pojutrze
22°
za 2 dni
27°