29.03.2019

City By Bike powraca do Katowic

City By Bike powraca do Katowic

Zostało już tylko kilka dni. W poniedziałek, 1 kwietnia, rusza kolejny sezon katowickich rowerów miejskich City By Bike. Na początek dostępnych będzie ponad 400 rowerów, w tym 10 rowerów familijnych typu cargo. W kolejnych miesiącach system będzie rozbudowywany.

City By Bike wystartował w 2015 roku i od tego czasu system jest systematycznie rozbudowywany. Rośnie też zainteresowanie użytkowników i liczba wypożyczeń. Tyko  w ubiegłym sezonie katowickie rowery zostały wypożyczone ponad 200 tysięcy razy!

„Sieć wypożyczalni rowerów w Katowicach cały czas rośnie. W tym roku mieszkańcy będą mogli korzystać z 600 rowerów i ponad 70 stacji, które tworzą największy system rowerów miejskich w regionie” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic, który podkreśla, że ważne jest również zaangażowanie partnerów biznesowych i instytucjonalnych w projekt. W Katowicach działa kilkanaście stacji finansowanych przez firmy lub uczelnie, co potwierdza dobrą współpracę pomiędzy samorządem a biznesem. „Cieszę się, że dzięki dobrej współpracy z miastami w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii rowery od tego sezonu możemy wypożyczać w Katowicach, a oddawać w innych miastach naszego regionu, które również należą do systemu Nextbike” – dodaje prezydent.

Na początku sezonu w Katowicach dostępnych będzie ponad 400 rowerów i ponad 50 punktów wypożyczeń. W kolejnych miesiącach system będzie rozbudowywany, łącznie w tym sezonie dostępnych będzie niemal 600 rowerów.

„City By Bike w tym sezonie przekroczy granice Katowic. Od 5 kwietnia wprowadzamy zmiany w regulaminie, na podstawie których wypożyczone w Katowicach standardowe rowery będzie można zwracać w Chorzowie, Sosnowcu, Tychach i odwrotnie – na rowerach z tych miast przejechać do Katowic. Dzięki współpracy poszczególnych miast i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii użytkownicy zyskają kolejny wygodny sposób przemieszczania się nie tylko w obrębie poszczególnych miast, ale również między nimi” – mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska.

Do 5 kwietnia będzie obowiązywał dotychczasowy regulamin nakazujący zwrot roweru tylko w obrębie danego miasta. Po 5 kwietnia użytkownik będzie mógł pozostawić rower na stacjach w Chorzowie, Sosnowcu lub Tychach bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Udogodnienie to dotyczyć będzie tylko rowerów standardowych.

Ogólne zasady korzystania z systemu City By Bike w tym sezonie się nie zmienią. Założone w poprzednich latach konta w systemie zachowują ważność, warto jednak sprawdzić, czy są aktywne i czy na koncie w systemie jest co najmniej 10 złotych, które umożliwia wypożyczenie roweru. Nowi użytkownicy powinni zarejestrować się w systemie np. korzystając ze strony CityByBike.pl lub aplikacji mobilnej Nextbike.

Rower można wypożyczyć poprzez aplikację mobilną Nextbike, terminal stacji wypożyczeń (wystarczy wpisać numer telefonu, kod PIN i numer roweru) lub telefon do Biura Obsługi Klienta. Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia jest bezpłatne, po ich przekroczeniu opłaty są naliczane zgodnie z cennikiem – 1 zł za pierwsze 60 minut, 2 zł za drugą godzinę, 3 zł za trzecią godzinę i po 4 zł za każdą następną godzinę jazdy. Rower zwracamy wpinając do elektrozamka lub – jeśli elektrozamki są zajęte – przypinając linką z zamkiem szyfrującym w obrębie stacji i potwierdzając zwrot w terminalu, aplikacji lub poprzez Biuro Obsługi Klienta.

28/69

Pogoda w Katowicach

dziś, sobota, 15 czerwca 2024
23°
Pochmurno Ciśnienie: 1011 hPa, wiatr: 3.07 km/h
jutro
22°
pojutrze
27°
za 2 dni
29°