01.06.2022

Nowe stacje rowerów miejskich

Nowe stacje rowerów miejskich

Tegoroczny sezon roweru miejskiego rozpoczął się 1 kwietnia i będzie trwał do 1 listopada. Mieszkańcy mogą już korzystać z siedmiu kolejnych stacji, które w większości zlokalizowane są przy obiektach sportowych. W tym roku, docelowa liczba rowerów wyniesie ok. 1000. Z rowerów chętnie korzystają mieszkańcy, co potwierdzają statystyki pierwszych dwóch miesięcy funkcjonowania systemu w tym roku.

– Rowery miejskie cieszą się rosnącą popularnością wśród mieszkańców Katowic. W pierwszych dwóch miesiącach funkcjonowania systemu w tym roku widzimy prawie dwa razy więcej wypożyczeń w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym! W kwietniu i maju 2021 r. mieszkańcy skorzystali z roweru miejskiego prawie 27 tys. razy, a w tym roku, po dwóch miesiącach działania systemu tych wypożyczeń mamy już ponad 49 tys. – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W Katowicach, z roku na rok, rośnie także długość dróg rowerowych, przez co dotarcie do wybranej lokalizacji staje się coraz łatwiejsze. Poza tym, rower to także świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Dlatego dalej będziemy rozwijać i promować ten sposób transportuw mieście. Chcemy by docelowo na system wypożyczalni roweru miejskiego w Katowicach składało się 150 stacji – dodaje prezydent.

Stacja roweru miejskiego na katowickim Rynku_fot. R. Kaźmierczak.jpg

Nowe stacje od 1 czerwca

Nowe stacje wypożyczalni roweru miejskiego zlokalizowane są przede wszystkim w pobliżu miejskich boisk i ośrodków sportowych. To stacje: Józefowska-Hala sportowa MOSiR, Ośrodek Sportowy Podlesianka, Boisko Rapid oraz Ośrodek Sportowy Gliwicka/Jana Pawła II. Te stacje stanowią uzupełnienie możliwości dojazdu rowerem do miejskich obiektów sportowych. Przypomnijmy, że stacje wypożyczania rowerów znajdują się już m.in. przy miejskich basenach w Brynowie i Burowcu czy Ośrodku Sportowym Kolejarz, ale też w popularnych miejscach wypoczynku, takich jak parki i skwery, np. Dolina Trzech Stawów, Park Bogucki, Park Kościuszki, Parku Zadole. Kolejna uruchomiona dzisiaj stacja znajduje się w pobliżu Osiedla Zgrzebnioka i chętnie odwiedzanego przez mieszkańców Parku Kościuszki. Dwie ostatnie dzisiaj uruchomione stacje to stacje GPP Business Park oraz Green Park.

Kolejna rozbudowa systemu czeka nas w lipcu. Nowe stacje pojawią się m.in. w Parku Bolina, na osiedlu Gwiazdy oraz przy Fabryce Porcelany. Ponadto stacje będą pojawiać się w ramach realizacji inwestycji miejskich, np. w rejonie kompleksu sportowego przy ul. Asnyka – termin uruchomienia uzależniony będzie od zakończenia inwestycji.

Statystyki roweru miejskiego

– W tym roku obserwujemy znaczący wzrost liczby wypożyczeń w porównaniu do roku 2021. Tylko w maju odnotowaliśmy o 20 tys. wypożyczeń więcej niż w maju ubiegłego roku! Mieszkańcy najchętniej korzystają ze stacji „Katowice-Rynek”, w której odnotowano ponad 2,6 tys. wypożyczeń, „Dolina 3 Stawów” z ponad 1,5 tys. oraz „Os. Paderewskiego-Sikorskiego” – prawie 1,4 tys. – wymienia Paweł Sucheta, przedstawiciel miasta Katowice ds. realizacji polityki rowerowej. – W trwającym sezonie do systemu dopisało się już 6,2 tys. nowych użytkowników – dodaje Sucheta.

Dzisiaj w systemie „City by bike” dostępnych jest ich już 118 (106 miejskich i 12 partnerskich) oraz 954 rowery – (850 miejskich i 104 partnerskie) w tym 20 w typie cargo, które mogą przewozić ładunki o masie do 100 kg lub czwórkę dzieci (tyle jest dostępnych kompletów pasów bezpieczeństwa w każdym rowerze cargo). Docelowo zakłada się, że całkowita wielkość systemu „City by bike” w roku bieżącym wynosić będzie 125 stacji zlokalizowanych na terenie Katowic, wraz ze stacjami partnerskimi.

Rozwój systemu rowerów miejskich

Pierwsze rowery miejskie pojawiły się w Katowicach w 2015 r. Wtedy były dostępne tylko trzy testowe stacje. Z roku na rok liczba stacji rosła. W 2019 r. było ich już 76, a w 2020 r. 83. W 2021 r. przekroczona została liczba 100 stacji. W dniu tegorocznego startu systemu w bazie zarejestrowanych było łącznie 102 277 użytkowników.

W zeszłym roku od kwietnia do listopada system łącznie zanotował 130 171 wypożyczeń rowerów. Wśród użytkowników byli tacy, którzy bardzo często korzystali z tego środka lokomocji. Rekordzista wypożyczał rower aż 502 razy. W samym 2021 r. zarejestrowało się ok. 10 tys. użytkowników. Średni czas wypożyczenia wynosił ok. pół godziny. Najczęściej użytkownicy wypożyczali i zwracali rower w tej samej stacji.

Jak wypożyczyć rower

Aby wypożyczyć rower, najpierw należy się zarejestrować w systemie, a następnie na terminalu przy stacji wybrać opcję ,,Wypożycz”. Każde pierwsze 15 minut jest darmowe, później do pierwszej godziny koszt wynosi 1 zł, druga godzina kosztuje 2 zł, trzecia 3 zł, a każda kolejna 4 zł. Z rowerów można korzystać przez całą dobę.

Operatorem systemu jest firma Nextbike Polska S.A., która ma za zadanie uruchomić stacje, zamontować nowe, a także serwisować je wraz z rowerami przez cały sezon. Całkowity koszt organizacji systemu roweru miejskiego w Katowicach wynosi w tym roku ponad 6,6 mln zł.

Rower miejski_fot. R. Kaźmierczak.jpg
9/69

Pogoda w Katowicach

dziś, czwartek, 30 maja 2024
22°
Opady deszczu Ciśnienie: 1007 hPa, wiatr: 2.91 km/h
jutro
21°
pojutrze
20°
za 2 dni
16°