04.11.2019

Podsumowanie sezonu rowerowego w Katowicach

Podsumowanie sezonu rowerowego w Katowicach

Niemal 261,8 tysięcy wypożyczeń i ponad 21,8 tysięcy nowych użytkowników – to bilans zakończonego sezonu City By Bike. Przez 5 sezonów rowery zostały wypożyczone niemal 620,4 tysięcy razy.

Rowery miejskie w Katowicach dostępne były do 30 października 2019 roku. O północy z soboty na niedzielę system został wyłączony, potem rowery zostają zwożone do magazynu, a stacje zablokowane. System wystartował 1 kwietnia i na początku dostępnych było ponad 400 rowerów, w tym 10 familijnych typu cargo. W kolejnych miesiącach system był rozbudowywany. Katowicka sieć rowerów rozrosła się do 76 punktów wypożyczeń i 632 jednośladów.

Przez ostatni rok miejskie rowery wypożyczano prawie 262 tysiące razy. Cieszę się, że w największym systemie Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej coraz więcej mieszkańców wybiera jednoślady. To nie tylko najtańszy środek lokomocji, ale także sposób na zdrowy tryb życia — mówi Paweł Orłowski, prezes Nextbike Polska. — City By Bike działa od 2015 roku. W każdym sezonie katowickie rowery cieszą się niesłabnącą popularnością.

Katowiczanie bardzo chętnie korzystają z roweru. Przez cały okres działania systemu zarejestrowało się już ponad 64 tys. osób, z czego 21,8 tys. dołączyło do grona rowerzystów miejskich w tym sezonie.

O tym, że pomysł wprowadzenia rowerów miejskich do Katowic był strzałem w dziesiątkę świadczą tysiące osób, które z rowerów korzystają. Tylko w tym roku w systemie zarejestrowało się dodatkowo ponad 21 tysięcy, a rowery wypożyczono już ponad 260 tysięcy razy. Z rowerów korzystają dziś zarówno studenci, seniorzy, jak i rodziny, które za pomocą rowerów typu cargo mogą przewozić małe dzieci — mówi prezydent Marcin Krupa.

Najlepszym miesiącem pod względem liczby wypożyczeń był w tym roku czerwiec – liczba przejazdów przekroczyła wtedy 56,5 tysięcy. Średni czas jednego wypożyczenia w tym sezonie wynosił 27 minut i 56 sekund.

City By Bike to największy ale nie jedyny system rowerowy Nextbike w województwie śląskim. W 2019r. katowickie stacje rowerowe zostały także zintegrowane ze stacjami w innych miastach Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. Jednoślady standardowe można było wypożyczać i zwracać bez ponoszenia dodatkowych kosztów w chorzowskim KajTerozie oraz na stacjach systemów w Tychach, Sosnowcu, Gliwicach, Zabrzu i Siemianowicach Śląskich.

Piętnaście punktów wypożyczeń powstało dzięki wsparciu sponsorów, chcących dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju katowickiego systemu rowerów publicznych. To oznacza, że 20% wszystkich lokalizacji w Katowicach powstało za sprawą zaangażowania i pomocy biznesu.

Rok 2019 w pigułce

Dzienny rekord wypożyczeń: 2 688 wynajmów, 9 czerwca.

Miesięczny rekord wypożyczeń 56,6 tysięcy wynajmów w czerwcu.

Średni czas wypożyczenia City By Bike w tym sezonie wynosi 27 minuty 56 sekund.

Najaktywniejszy użytkownik w skorzystał z rowerów 220 razy.

Najpopularniejszy rower numer 58458 – 825 wypożyczeń  (śr. prawie 4 razy na dzień).

Najpopularniejsze stacje wypożyczeń: Katowice Rynek (18 727), Mariacka Kościół (5 127) i Silesia City Center (4 931)

Najpopularniejsze trasy: KTBS – Krasińskiego 14 do Katowice Rynek (1 532 przejazdy), Katowice Rynek do KTBS – Krasińskiego 14 (1 481) i Katowice Rynek do Mariacka Kościół (950)

19/66

Pogoda w Katowicach

dziś, niedziela, 05 lutego 2023
-4°
Śnieg Ciśnienie: 1036 hPa, wiatr: 4.14 km/h
jutro
-1°
pojutrze
za 2 dni
rodo

Drogi Użytkowniku,

od 25 maja zacznie być stosowane Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych („RODO”), regulujące zasady przetwarzania danych osobowych w Unii Europejskiej. W związku ze zmianą przepisów, Nextbike Polska SA. wprowadza nową Politykę Prywatności. Znajdują się w niej informacje na temat zasad przetwarzania Państwa danych, a także uprawnień, które RODO przyznaje podmiotom danych.

Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Nextbike Polska