Już dzisiaj o godz. 14.00 w Choroszczy uruchomiona zostanie pierwsza aglomeracyjna stacja rowerów miejskich w Polsce. W ten sposób sieć wypożyczalni BiKeR rozszerza się poza granice Białegostoku i dociera do sąsiedniej gminy. Stacja w Choroszczy będzie 31. lokalizacją białostockiego roweru publicznego. Warto pamiętać, że na przestrzeni tego roku, BiKeR rozwinie się jeszcze co najmniej o 15 nowych punktów i 150 nowych rowerów.

Choroszcz jako pierwsza spośród podmiejskich gmin Aglomeracji Białostockiej instaluje u siebie stację BiKeR’a. Tym samym dołącza do ogólnopolskiego systemu rowerów miejskich, otwierając białostocki podmiejski subsystem. Na razie w Choroszczy stanie jedna stacja – w samym centrum miasta, tuż przy Kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika przy Rynku 11 Listopada. Będzie to standardowy terminal z 15 stojakami i 10 rowerami. Uroczyste otwarcie nastąpi dzisiaj o godz. 14.00. W jego ramach planowana jest m.in. mini konferencja prasowa oraz przejazd władz Chroszczy i mieszkańców gminy oraz przedstawicieli firmy BiKeRami po terenie centrum.

– BiKeRy już wielokrotnie przyjeżdżały do Choroszczy z Białegostoku. Wydaje się więc, że odcinek Białystok-Choroszcz, choć nieco dłuższy, bo ok. 9-kilometrowy można spokojnie pokonać na rowerze. Praktyka pokazuje, że użytkownicy: zarówno mieszkańcy Białegostoku, jak i mieszkańcy Choroszczy tego chcą. Tak więc miło nam, że instalując BiKeRy możemy odpowiedzieć na ich potrzeby – mówi Robert Wardziński, Burmistrz Choroszczy. – W ten sposób, podążając za trendami światowymi, dołączmy do tej aktywności mieszkańców i obywateli, która na świecie i w Polsce jest najbardziej pożądana – ekologiczna, samodzielna, szyta na miarę potrzeb obywateli. W tym miejscu, wszystkim użytkownikom BiKeRów w Choroszczy życzę jak najczęstszego korzystania z rowerów miejskich oraz najprzyjemniejszych wrażeń z tym związanych. Do zobaczenia na trasie – dodaje.

Za sprawą decyzji władz Choroszczy, BiKeR – Białostocka Komunikacja Rowerowa, jako pierwsza sieć wypożyczalni rowerów miejskich w Polsce nabierze cech systemu aglomeracyjnego. Trwają rozmowy z innymi gminami i istnieje szansa, że doprowadzi to do dalszego rozwoju systemu poza granicami administracyjnymi Białegostoku, jeszcze w tym sezonie.

Pod koniec ubiegłego tygodnia BiKeR został uhonorowany prestiżową nagrodą „Podlaskiej Marki Roku 2014”. To czytelny sygnał, że sukces wypożyczalni, z których korzysta już ponad 30 tysięcy osób, zostaje dostrzeżony również poza Białymstokiem. Inauguracja stacji w Choroszczy to kolejny dowód na to – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora systemu BiKeR. – Za sprawą decyzji władz Choroszczy, po raz pierwszy mamy do czynienia z sytuacją, gdy publiczne rowery miejskie wyjeżdżają poza granicę miasta, które zdecydowało się na uruchomienie swojej sieci i docierają do sąsiedniej gminy. W ten sposób na naszych oczach powstaje pierwszy w Polsce, prawdziwy aglomeracyjny system roweru miejskiego. Przy okazji zostaje dołożona cegiełka do promocji zdrowego i ekologicznego środka transportu miejskiego, jakim bez wątpienia są publiczne jednoślady. Nie bez przyczyny inauguracja ma miejsce w Światowy Dzień Ziemi – dodaje.

Rozbudowa systemu BiKeR o 31-szą stację i 10 rowerów to dopiero początek rozwoju sieci wypożyczalni, który nastąpi w sezonie 2015. Jeszcze przed wakacjami system zostanie powiększony o kolejnych 15 stacji i 150 rowerów – do 46 stacji i 460 rowerów.

Tylko w obecnym sezonie, który został zainagurowany 24 marca, użytkownicy dokonali ponad 35 tysięcy wypożyczeń rowerów miejskich BiKeR, a w systemie zarejestrowało się ponad 4 tysiące nowych osób. W sumie liczba użytkowników przekroczyła już 30 tysięcy, a wypożyczeń – 380 tysięcy.

Pogoda w Katowicach

dziś, wtorek, 23 lipca 2024
25°
Opady deszczu Ciśnienie: 1017 hPa, wiatr: 3.38 km/h
jutro
23°
pojutrze
22°
za 2 dni
26°