Nadszedł moment, na który czekali wszyscy wrocławscy rowerzyści. Dzisiaj w samo południe rozpoczęła się konferencja prasowa, podczas której oficjalnie zainaugurowano nowy sezon publicznych wypożyczalni w stolicy Dolnego Śląska. Już kilkanaście minut po godz. 12.00, mieszkańcy mogli rozpocząć korzystanie z systemu, składającego się z 72 stacji i 720 rowerów, a rowerowe szaleństwo ponownie opanowało Wrocław. Jakie nowości czekają użytkowników w 2015 roku?

Więcej stacji

Najważniejszą zmianą, jaka czeka rowerzystów w związku z inauguracją nowego sezonu, jest rozszerzenie sieci wypożyczalni – dotychczas liczyła 17 punktów miejskich, które zostały uzupełnione o 16 stacji sponsorskich, jakie powstały w wyniku rozmów prowadzonych przez Nextbike Polska z przedstawicielami lokalnego biznesu. Obecnie stacji miejskich oraz sponsorskich będzie aż 72, a jeszcze w tym roku szykuje się dalsza rozbudowa! W związku z tym, na wielu osiedlach wypożyczalnie stanęły po raz pierwszy. Tak jest m.in. w przypadku Sępolna, Nowego Dworu czy Karłowic. System został rozbudowany zwłaszcza na południe i południowy zachód. Ponadto w momencie inauguracji, do dyspozycji użytkowników zostają oddane dwie lokalizacje sponsorskie przy CH Arkady oraz Galerii Handlowej Sky Tower. W stosunku do ubiegłego roku, zmienia się również wielkość floty rowerowej – z niecałych 200 do aż 720 jednośladów!

Wygodniejsze i szybsze wypożyczenia

Na rozbudowie systemu nie kończy się lista dobrych wiadomości dla wrocławskich rowerzystów. Głównym udogodnieniem jest nowy system zabezpieczeń rowerów, czyli elektrozamki. Dzięki nim proces wynajmu i zwrotu rowerów jest bardziej komfortowy, bezpieczniejszy i jeszcze szybszy niż dotychczas.

Podczas wypożyczania, wystarczy podejść do terminala i na klawiaturze komputera nacisnąć przycisk „Wypożycz”, zalogować się, podając numer telefonu komórkowego i PIN nadany podczas rejestracji, a następnie podać numer roweru, który chcemy wynająć. Zostanie on zwolniony automatycznie.

W celu zwrócenia roweru, „wpinamy” go po prostu do elektrozamka. Sygnał dźwiękowy potwierdzi, że zostało to zrobione prawidłowo. W takim przypadku, żadne inne czynności przy terminalu nie są już wymagane.

Zapięcie szyfrowe, z którego korzystano dotychczas, nadal pozostaje w użyciu, jednak staje się przydatnym dodatkiem w momencie, gdy zabezpiecza się rower na czas przerwy w wynajmie, bądź oddaje na stacji, na której nie ma wolnego elektrozamka. W takim przypadku, przypinamy rower zamkiem szyfrowym do innego roweru lub ucha stojaka, przetasowujemy cyfry, podchodzimy do terminala, przyciskamy „Zwrot” i postępujemy zgodnie ze wskazówkami podanymi na wyświetlaczu. Właśnie dlatego warto zapisać sobie kod do zamka szyfrowego, który zostaje podany na wyświetlaczu w czasie wypożyczania.

Operator systemu przypomina, że z Wrocławskich Rowerów Miejskich mogą korzystać tylko zarejestrowani użytkownicy (można to zrobić na stronie www.wroclawskirower.pl), którzy zasilili swoje konto WRM tzw. „opłatą inicjalną”. Od tego sezonu, konto użytkownika jest aktywne, czyli umożliwia korzystanie z rowerów, tylko wtedy, gdy znajduje się na nim minimum 10 zł!

W związku z inauguracją, operator systemu, przedstawia film animowany, który ma nie tylko promować tę formę ekologicznego i taniego transportu miejskiego, ale również wyjaśnić podstawowe zmiany, jakie zostają wprowadzone od tego roku. Animację można obejrzeć pod adresem: https://youtu.be/uUr6PH2DkAw

Nowe Biuro Obsługi Klienta

Równocześnie ze startem systemu, po raz pierwszy we Wrocławiu, otwarte zostaje stacjonarne Biuro Obsługi Klienta. Mieści się przy ul. Świętego Antoniego 8 i jest czynne we wtorki (godz. 6-16) oraz czwartki (godz. 11-21). Na miejscu można założyć konto WRM oraz uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące funkcjonowania rowerów miejskich.

Podobnie, jak dotychczas, użytkownicy mają do dyspozycji również infolinię. Pomoc konsultantów Nextbike’a przez 24 godziny na dobę jest dostępna pod numerami telefonów: 71 738 11 11 oraz 71 715 27 72.

Pogoda w Katowicach

dziś, wtorek, 23 lipca 2024
25°
Opady deszczu Ciśnienie: 1017 hPa, wiatr: 3.38 km/h
jutro
23°
pojutrze
22°
za 2 dni
26°