25.05.2018

12 nowych stacji roweru miejskiego w Katowicach

12 nowych stacji roweru miejskiego w Katowicach

Do końca maja zostanie uruchomionych 12 dodatkowych stacji rowerów miejskich w Katowicach. Nowością w katowickiej sieci wypożyczalni jednośladów będzie 10 rowerów typu cargo.

Katowice to miasto z każdym rokiem coraz bardziej przyjazne rowerzystom. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej – w zeszłym roku wydaliśmy na ten cel ponad 7 mln zł, a w tym roku będzie to o blisko milion złotych więcej. Sieć wypożyczalni rowerów w Katowicach cały czas się rozrasta. Od 1 czerwca mieszkańcy będą mogli korzystać z 12 nowych stacji – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Katowiczanie w tym roku rozpoczęli korzystanie z systemu od 1 kwietnia i przez pierwsze dwa miesiące tego sezonu mieli do dyspozycji 36 stacji rowerowych, z czego 11 sponsorskich. Spośród 12 nowo otwieranych stacji 11 zostało wybranych przez mieszkańców we wrześniu ubiegłego roku w ramach budżetu obywatelskiego. Po rozbudowie systemu mieszkańcy będą mieli do dyspozycji łącznie 48 stacji z 388 rowerami – czyli największy w woj. śląskim system rowerów miejskich.

–  Nowe rowery typu cargo to opcja zarówno dla rodzin, bo można nim przewieźć czworo małych dzieci lub osób chcących przewieźć ładunek o masie nawet do 100 kg. To potwierdza, że w Katowicach rower traktujemy jako środek transportu – dodaje prezydent. Konstrukcja roweru cargo oraz wyposażenie pozwala na ich funkcjonowanie w standardowych stacjach. Zwrot może odbywać się do skrajnego słupka  za pomocą elektrozamka lub przy pomocy linki szyfrowej.

Zmiany czekają nas także w Murckach, gdzie w związku z wnioskami mieszkańców stacja zostanie przeniesiona z Parku Murckowskiego na rynek. Z kolei do końca czerwca na Placu Kwiatowym w centrum miasta pojawi się dodatkowy stojak na rowery – Statystyki potwierdzają, że to najpopularniejsza stacja wypożyczania rowerów. Od początku sezonu skorzystano z niej blisko 5 tysięcy razy. Uznałem więc, że przyda się więcej stojaków – mówi prezydent Katowic.

Dodatkowo Nextbike Polska S.A. zawarło umowę z firmą Orlen zgodnie, z która jeszcze w tym roku zostaną uruchomione dodatkowe 4 stacje rowerowe i łącznie będzie ich 52.

W tym sezonie rower miejskie w Katowicach wypożyczono ponad 43 tysiące razy (za okres od 1 kwietnia do 20 maja).

Najpopularniejszymi stacjami rowerów miejskich, w których jednoślad wypożyczano ponad tysiąc razy są: stacja na rynku, przy ul. Mariackiej, na Osiedlu Tysiąclecia, przy ul. Krasińskiego 14, w Dolinie Trzech Stawów, na terenie Silesia City Center, przy NOSPR i ul. Medyków.

34/69

Pogoda w Katowicach

dziś, niedziela, 14 kwietnia 2024
21°
Opady deszczu Ciśnienie: 1017 hPa, wiatr: 6.69 km/h
jutro
14°
pojutrze
12°
za 2 dni