09.08.2017

Coraz więcej rowerów miejskich na Śląsku

Coraz więcej rowerów miejskich na Śląsku

Od przyszłego roku rowery miejskie pojawią się również w Zagłębiu
Rowerami miejskimi Nextbike można jeździć już po Katowicach, Gliwicach, Tychach i Pszczynie. W przyszłym roku rowery Nextbike wyjadą na ulice Sosnowca, a do przetargu na system rowerów miejskich szykuje się Jaworzno.

Katowice – kolejna rozbudowa

1 sierpnia oddano do użytku 5 nowych stacji City by bike: Giszowiec – Plac pod Lipami, Murcki – Park Murckowski, Osiedle Witosa – Plac Herberta, Szopienice – Plac Powstańców Śląskich i Nikiszowiec – Lodowisko „Jantor”. Nowe stacje pojawiły się w dzielnicach, w których do tej pory nie można było wypożyczyć roweru, umożliwiając mieszkańcom i turystom komunikację rowerową ze Śródmieściem. „Katowice stają się coraz bardziej rowerowym miastem” – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. – „Z rowerów korzystają nie tylko mieszkańcy Katowic, ale również turyści. Od sierpnia na rowerze miejskim City by bike można dojechać m.in. na Giszowiec i Nikiszowiec.

Popularność rowerów miejskich w Katowicach stale rośnie. W systemie zarejestrowało się już ponad 18 tysięcy osób, połowa z nich dokonała rejestracji w tym roku. Łącznie dokonano już ponad 120 tysięcy wypożyczeń, a 75 tysięcy od początku tego sezonu. Dzienny rekord wypożyczeń padł w tym roku 18 maja, kiedy z rowerów skorzystano 1333 razy. Najbardziej popularna pozostaje stacja Katowice Rynek. Spośród uruchomionych tydzień temu stacji, użytkownicy najczęściej wybierali stacje na Giszowcu i Nikiszowcu.

W Katowicach jest już 35 samoobsługowych stacji wypożyczeń i 284 rowery. 9 stacji zrealizowano w ramach budżetu obywatelskiego, 16 to stacje, o których lokalizacji zdecydowało Miasto, a kolejnych 10 to stacje sponsorskie.

Nextbike w regionie

W tym roku na Śląsku rowery Nextbike wypożyczono już ponad 128 tysięcy razy. W czterech systemach zarejestrowanych jest ponad 27 tysięcy użytkowników. Dodatkowo w systemach Nextbike w całej Polsce zarejestrowanych jest ponad 10 tysięcy mieszkańców konurbacji śląskiej. Wszyscy oni – podobnie jak użytkownicy Nextbike w innych miastach – mogą bez dodatkowej rejestracji korzystać z rowerów Nextbike w Polsce i na całym świecie. „To wyjątkowo wygodne rozwiązanie dla turystów i osób podróżujących służbowo” – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz. – „Na Śląsku dodatkowo sprawdza się w codziennej komunikacji. Mamy użytkowników, którzy dojeżdżają rowerem miejskim na dworzec w jednej miejscowości, a potem w innej jadą z dworca do pracy lub szkoły. Korzystają przy tym z dwóch systemów rowerowych, ale tylko jednego konta.

Wiosną 2018 roku zostanie uruchomiony system roweru miejskiego w Sosnowcu. Do dyspozycji mieszkańców będzie 9 stacji i 130 rowerów, które dostarczy Nextbike Polska. Do uruchomienia własnego systemu rowerów miejskich przygotowuje się też Jaworzno. W mieście mają być dostępne zarówno rowery tradycyjne, jak i elektryczne.

39/69

Pogoda w Katowicach

dziś, wtorek, 23 lipca 2024
25°
Opady deszczu Ciśnienie: 1017 hPa, wiatr: 3.38 km/h
jutro
23°
pojutrze
22°
za 2 dni
26°