03.11.2017

Ponad 100 tysięcy wypożyczeń City By Bike

Ponad 100 tysięcy wypożyczeń City By Bike

Do środy mieszkańcy Katowic i turyści mogli korzystać z rowerów miejskich City By Bike. Na koniec sezonu udało się przekroczyć okrągłą liczbę 100 tysięcy wypożyczeń.

To absolutny rekord w dotychczasowej historii katowickiego systemu rowerów miejskich! W tym sezonie z rowerów skorzystano aż 103 620 razy. – „Moda na rowery opanowuje Katowice” – cieszy się Marcin Krupa, prezydent Katowic. – „Inwestycja w wypożyczalnie rowerów okazała się strzałem w dziesiątkę. Mieszkańcy chętnie z nich korzystają, zarówno jako ze środka rekreacji, jak i transportu, co potwierdza 20 tys. zarejestrowanych osób w naszym systemie!” – dodaje prezydent.

Ponad 20 tys. użytkowników, z czego ponad 11 tys. zarejestrowało się w sezonie, który trwał w Katowicach od 14 kwietnia do 1 listopada. Dzięki doskonałej współpracy z firmą Nextbike Polska udało się przedłużyć możliwość wypożyczania rowerów miejskich. – „System City by bike to jeden z najszybciej rozwijających się systemów rowerowych w Polsce” – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora City By Bike.

Pierwszy sezon roweru miejskiego w Katowicach rozpoczynał się od 3 stacji w 2015 roku, rok temu było ich 11, w tym roku na początku sezonu uruchomiono 30, a na początku sierpnia kolejne 5 stacji, które stworzyły sieć umożliwiającą podróżowanie praktycznie po całym mieście.

Istotną rolę w rozwoju katowickiego systemu rowerów miejskich odgrywają sponsorzy – Silesia City Center, Skanska, Murapol, TDJ Estate, Górnośląski Park Przemysłowy, Politechnika Śląska, Katowickie TBS i Galeria 3 Stawy. Dzięki nim mieszkańcy Katowic mogli korzystać aż z dziesięciu dodatkowych stacji City By Bike. To największy odsetek stacji sponsorskich w systemach rowerowych w Polsce! Partnerzy katowickich stacji podsumowując sezon podkreślają, że inwestycja w stacje rowerów miejskich była doskonałym uzupełnieniem ich oferty.

Cieszy nas, że wspierając projekt „City by bike” pomogliśmy zarazić katowiczan zdrowym stylem życia i zachęcić ich do aktywności sportowych. Ponad 8,5 tys. wypożyczeń rowerów w dwóch ufundowanych przez nas stacjach rowerowych, utwierdza nas w przekonaniu, że istnieje zapotrzebowanie na takie inicjatywy i warto je wspierać” – mówi Michał Sapota, prezes zarządu Murapol S.A.

Nasze centrum handlowe jest dla wielu mieszkańców bramą do Doliny Trzech Stawów. To jeden z powodów dlaczego stacja rowerowa cieszy się dużym zainteresowaniem. Mieszkańcy przyjeżdżają tu rowerami miejskimi nie tylko na zakupy, ale też wielu wypożycza je z naszej stacji, by całymi rodzinami wybrać się na wycieczkę. Cieszymy się, że razem możemy tworzyć rowerową infrastrukturę miasta” – mówi Agnieszka Nizo, dyrektor centrum handlowego 3 Stawy w Katowicach.

Stacja rowerowa „Politechnika Śląska” zlokalizowana jest przy budynku Politechniki przy ulicy Krasińskiego. W okresie funkcjonowania od połowy kwietnia do końca października z rowerów korzystali głównie studenci ale także okoliczni mieszkańcy oraz ludzie pracujący w ścisłym centrum Katowic, parkujący samochodami w okolicy stacji. W miesiącach trwania zajęć na uczelni każdy z rowerów wypożyczany był średnio co najmniej dwa razy dziennie – ok. 540 wypożyczeń na miesiąc. W miesiącach wakacyjnych liczba wypożyczeń była mniejsza o ok. 50 %” – mówi dr inż. Jan Filipczyk, prodziekan ds. organizacji i rozwoju wydziału transportu Politechniki Śląskiej.

W tym roku najwięcej wypożyczeń, bo aż 634, ma za sobą rower numer 58383. Rekordzistką pod względem liczby wypożyczeń wśród użytkowników jest z kolei pani Emilia, która tylko w tym sezonie skorzystała z wypożyczalni aż 401 razy! Średni czas wypożyczenia jednego roweru to w tym roku 33 minuty i 48 sekund. Najwięcej wypożyczeń, aż 24 793, dokonano w maju, a rekordowym dniem był czwartek, 18 maja, kiedy rowery wypożyczono 1333 razy!

Co ciekawe, z rowerów City By Bike korzystali nie tylko użytkownicy zarejestrowani w katowickim systemie. Niemal co czwarte wypożyczenie zostało dokonane przez osoby, które wcześniej zarejestrowały się w innych systemach Nextbike, m.in. w Gliwicach, Tychach, Pszczynie, Wrocławiu, Opolu i Warszawie. Jest to możliwe dzięki kompatybilności systemów Nextbike, która umożliwia wypożyczanie rowerów za pomocą jednego konta we wszystkich miastach, w których rowery Nextbike są dostępne.

Katowice są rowerowym liderem w regionie. Widzimy, że za ich przykładem idą inne miasta” – mówi Tomasz Wojtkiewicz. – „Od wiosny działa nasz system w Gliwicach, w tym roku przeprowadziliśmy programy pilotażowe w Tychach i Pszczynie, które są zainteresowane uruchomieniem pełnowymiarowych systemów, w przyszłym roku rowery Nextbike będzie można wypożyczyć w Sosnowcu i prawdopodobnie innych miastach regionu. Jesteśmy świadkami tworzenia się systemu roweru aglomeracyjnego, z którego można korzystać we wszystkich miastach za pomocą jednego konta i na podobnych zasadach. To taki rowerowy <>” – dodaje Wojtkiewicz. W śląskich systemach Nextbike zarejestrowanych jest już ponad 30 tysięcy osób. Dodatkowo, konta w innych systemach Nextbike w Polsce ma ponad 10 tysięcy mieszkańców Aglomeracji.

Warto podkreślić, że kolejny sezon zapowiada się równie doskonale. „Już dziś wiemy, że katowicka sieć poszerzy się o kolejne 11 stacji, które mieszkańcy wybrali w tegorocznym głosowaniu Budżetu Obywatelskiego” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Nowe stacje powstaną w Śródmieściu, Brynowie (Część Wschodnia – Os. Zgrzebnioka), Osiedlu Witosa, Bogucicach, Janowie-Nikiszowcu, Kostuchnie oraz Podlesiu.

Najpopularniejsze stacje City By Bike w 2017 roku:

1. Katowice Rynek

2. Silesia City Center

3. Murapol Mariacka

4. Al. Księcia Henryka Pobożnego

5. KTBS – Krasińskiego 14

Najpopularniejsze trasy w 2017 roku:

1. KTBS – Krasińskiego 14 do Katowice Rynek

2. Katowice Rynek do KTBS – Krasińskiego 14

3. Ul. Powstańców – Biblioteka Śląska do Katowice Rynek

4. Silesia City Center do Katowice Rynek

5. Katowice Rynek do Murapol Mariacka

36/69

Pogoda w Katowicach

dziś, piątek, 14 czerwca 2024
18°
Pochmurno Ciśnienie: 1016 hPa, wiatr: 3.09 km/h
jutro
25°
pojutrze
22°
za 2 dni
27°