20.05.2015

Rekordowe zainteresowanie wypożyczalniami rowerów miejskich City by bike w Katowicach

Rekordowe zainteresowanie wypożyczalniami rowerów miejskich City by bike w Katowicach

Mieszkańcy Katowic doceniają walory rowerów miejskich i coraz chętniej korzystają wypożyczalni City by bike, uruchomionych na początku maja przez firmę Nextbike Polska. W ostatni weekend po publiczne rowery sięgano ponad 200 razy, a w sumie liczba wynajmów przekroczyła już 1000!

202 – właśnie tyle wynajmów dokonano w sobotę i niedzielę w ramach wypożyczalni (w chwili obecnej pierwsze 2 stacje i 30 rowerów), z których śląscy rowerzyści mogą korzystać od 1 maja. City by bike w bieżącym sezonie po raz pierwszy pojawiło się w formie bezobsługowych wypożyczalni obsługiwanych przez firmę Nextbike Polska, która zarządza podobnymi systemami w 10 polskich miastach (m.in. w Warszawie, Poznaniu, Lublinie i Wrocławiu). Jak pokazują statystyki natężenia wypożyczeń, użytkownicy szybko opanowali nowe zasady korzystania z wypożyczalni i bardzo sobie chwalą całodobową dostępność rowerów miejskich, niskie ceny wypożyczeń oraz zintegrowanie katowickiego systemu z podobnymi wypożyczalniami w innych miastach w Polsce. W ubiegłych latach dzienna średnia wypożyczeń oscylowała wokół 30 – w ostatnią sobotę  ta liczba była ponad czterokrotnie wyższa (139), a niemal codziennie w tym sezonie ten wynik jest podwajany (niedziela – 63, poniedziałek – 70). W sumie od chwili startu sezonu, niecałe 3 tygodnie temu,   niecałe 3 tygodnie tyemu, ich już zarejestrowanych w CBB i prawie 10 tyś mieszkańców ślaśka w systemach Nextbikerowery wynajmowano już 1 114 razy. Dla porównania w 2013 roku dokonano ok. 3 000 wypożyczeń w ciągu całego sezonu!

– Użytkownicy w Katowicach mają na razie do dyspozycji jedynie dwie stacje, ale nawet tak skromna infrastruktura pozwala zaszczepić modę na rower miejski, czego dowodem jest rosnące natężenie wynajmów – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike. – Mamy za sobą dopiero pierwsze tygodnie funkcjonowania City by bike w nowej odsłonie, a rowerzyści już nauczyli się, jak korzystać z nextbike’owych rowerów i każdego dnia zwielokrotniają zeszłoroczne ilości wypożyczeń. To pokazuje, że zarówno Katowice, jak i cała aglomeracja śląska ma ogromny potencjał, jeśli chodzi o rozwój taniej, zdrowej i ekologicznej formy transportu.

Obecnie w ramach City by bike do dyspozycji są dwie stacje – „Dworzec PKP/Galeria Katowicka” i „Katowicki Park Leśny – Dolina Trzech Stawów” oraz trzydzieści jednośladów. Z wypożyczalni korzystać mogą zarejestrowani użytkownicy, posiadający konto City by bike (stan: minimum 10 zł). Rejestracji i aktywacji dokonać można pod adresem www.citybybike.pl.

Użytkownicy raz zarejestrowani w City by bike lub innym systemie, którego Nextbike jest operatorem, mogą bez dodatkowej rejestracji korzystać ze wszystkich wypożyczalni w Polsce i na świecie (opłaty według taryfy lokalnej). To duże udogodnienie zwłaszcza, że jak podaje operator, ponad 10 tysięcy mieszkańców Śląska jest zarejestrowanych w innych miastach. Od chwili startu sezonu w Katowicach, dołączyło do nich już ok. 800 użytkowników City by bike.

64/69

Pogoda w Katowicach

dziś, czwartek, 30 maja 2024
22°
Opady deszczu Ciśnienie: 1007 hPa, wiatr: 2.91 km/h
jutro
21°
pojutrze
20°
za 2 dni
16°