02.06.2015

1600 wypożyczeń rowerów miejskich w miesiąc!

1600 wypożyczeń rowerów miejskich w miesiąc!

Pierwszy miesiąc sezonu katowickich wypożyczalni City by bike za nami! W tym czasie do systemu „zapisało się” 1000 nowych użytkowników, którzy łącznie dokonali 1 672 wynajmy. Choć rowerzyści mają na razie do dyspozycji 2 stacje i 30 rowerów, inauguracyjny okres pokazuje, jak duży potencjał mają Katowice i cała Aglomeracja Górnośląska, jeśli chodzi o rozwój sieci wypożyczalni. Jak informuje firma Nextbike Polska, obsługująca City by bike, na całym Śląsku jest już zarejestrowanych ponad 10 tysięcy osób, które korzystają z systemów rowerów publicznych Nextbike, działających w kilkunastu polskich miastach.

Wczoraj minął pierwszy miesiąc odkąd publiczne wypożyczanie City by bike zostały uruchomione w całkowicie nowej odsłonie, dzięki Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów oraz firmie Nextibke Polska, będącej operatorem podobnych systemów w dziesięciu polskich miastach. Pierwsze miejskie rowery pojawiły się w Katowicach już w 2010 roku, a w tym roku po raz pierwszy mieszkańcy mogą korzystać z profesjonalnych, bezobsługowych wypożyczalni, takich samych, jak te dostępne m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu czy Lublinie.

Pomimo tego, że każdy użytkownik musiał dokonać rejestracji w systemie i poznać nowe zasady wynajmu, natężenie wypożyczeń szybko pokazało, że ekologiczne i tanie uzupełnienie komunikacji miejskiej, jakim są rowery miejskie, to rozwiązanie, które może mieć na Śląsku wielką przyszłość. W ubiegłych sezonach średnio dziennie wypożyczano rowery ok. 30 razy. Obecnie – niemal 55. Dzienny rekord ustanowiono 16 maja, kiedy po rowery sięgano 139 razy! O ile np. w 2013 roku odnotowano ok. 3 000 wypożyczeń, to teraz tylko w ciągu miesiąca naliczono ich  1 672.

– Jeżeli ktoś dotychczas zastanawiał się, czy rowery miejskie to odpowiednie rozwiązanie dla Śląska i nie przekonywało go, że sprawdza się w kilkunastu miastach w Polsce, teraz ma na to niepodważalny dowód. Mieszkańcy Katowic szybko docenili walory naszych wypożyczalni, a o tym, w jak szybkim tempie rozkręca się moda na City by bike niech świadczy fakt, że bywają momenty, kiedy wszystkie rowery są wypożyczone. To zaskakuje nawet nas, mimo, że od lat prowadzimy kilkanaście podobnych inwestycji w całej Polsce – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.

– To dowód, że katowiczanie polubili automatyczne wypożyczalnie. Statystyki potwierdzają obserwacje – na ulicach i w parkach Katowic co rusz widać rowerzystów na charakterystycznych jednośladach. To dla nas potwierdzenie, że wybór do naszego projektu City by bike systemu Nextbike był dobrym rozwiązaniem. Dzięki niemu na swoje 150-lecie Katowice wzbogaciły się o nowoczesne wypożyczalnie pełne wygodnych i niezawodnych rowerów – mówi Łukasz Kałębasiak z Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.

Nextbike Polska od początku funkcjonowania City by bike w tym roku odnotował 1 000 nowych rejestracji użytkowników. Jak zaznacza operator, warto pamiętać, że dzięki kompatybilności systemów, rowerzyści City by bike mogą bez dodatkowych formalności korzystać z wypożyczalni w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Opolu, Sopocie, Białymstoku, Konstancinie-Jeziornie, Lublinie i Grodzisku Mazowieckim i na odwrót. Dlatego wynajmów w ramach City by bike dokonują także rowerzyści zarejestrowani w innych systemach Nextbike – na całym Śląsku jest 10 tysięcy takich osób.

63/69

Pogoda w Katowicach

dziś, sobota, 15 czerwca 2024
23°
Pochmurno Ciśnienie: 1011 hPa, wiatr: 3.07 km/h
jutro
22°
pojutrze
27°
za 2 dni
29°