29.04.2016

Rowery miejskie City by bike wracają do Katowic

Rowery miejskie City by bike wracają do Katowic

Już dziś o godz. 11.30 podczas konferencji przy wypożyczalni „Dolina 3-ch Stawów”, uruchomiony został nowy, rozbudowany system rowerów miejskich w Katowicach. „City by bike” powracają na ulice w formule powiększonej do 10 stacji i 80 rowerów. Rejestracji do grona rowerzystów miejskich można dokonać w serwisie internetowym www.citybybike.pl.

Prace montażowe, prowadzone od poniedziałku przez zespoły serwisowe operatora – Nextbike Polska, przebiegły zgodnie z harmonogramem, dlatego dziś przed południem, mieszkańcom Katowic ponownie udostępniony został system rowerów miejskich. W tym roku na sieć „City by bike” złoży się 80 rowerów oraz 10 lokalizacji: „Katowice Rynek”, „NOSPR Katowice”, „Dolina 3-ch Stawów”, „Al. Bolesława Krzywoustego”, „Al. Księcia Henryka Pobożnego”, „Al. Księżnej Jadwigi Śląskiej”, „Park Kościuszki”, „Ul. Mariacka”, „Ul. Powstańców – Biblioteka Śląska” i „Plac Sejmu Śląskiego”.

Katowice będą dysponować siecią znacznie większą niż w październiku ubiegłego roku, kiedy kończył się sezon 2015 „City by bike”. Wtedy do dyspozycji mieszkańców były 3 punkty wynajmów i 40 jednośladów, teraz ta liczba zwiększa się do 10 wypożyczalni i 80 rowerów. To powinno pozwolić w większym stopniu poczuć, jak świetną inicjatywą jest publiczny system rowerowy – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. – Choć system zostaje uruchomiony w powiększonej formule, zasady korzystania oraz cennik pozostają niezmienne – dodaje.

By korzystać z wypożyczalni, należy dokonać rejestracji na stronie internetowej www.citybybike.pl oraz uiścić opłatę inicjalną w wysokości 10 zł. Ważne: konto jest aktywne (pozwala na wynajmowanie rowerów) wyłącznie, gdy znajduje się na nim min. 10 zł. W związku z tym polecane jest zasilenie go wyższą kwotą (np. 20-30 zł). Po zaksięgowaniu wpłaty można już dokonywać wypożyczeń. Pierwsze 15 minut każdego wynajmu roweru jest zawsze darmowe. Czas od 16 do 60 minuty kosztuje 1 zł. Wypożyczenie do 2 godzin – 2 zł, do 3 godzin – 3 zł, a każda kolejna godzina – 4 zł.

Bezobsługowy system publicznych rowerów miejskich w Katowicach funkcjonuje od sezonu 2015 kiedy to po raz pierwszy za ich dostarczenie i obsługę był odpowiedzialny największy polski operator tego typu inwestycji, Nextbike Polska. Nextbike zarządza sieciami wypożyczalni we Wrocławiu, Poznaniu, Opolu, Warszawie, Białymstoku, Konstancinie – Jeziornie, Lublinie, Grodzisku Mazowieckim, Juchnowcu Kościelnym, a od najbliższego weekendu – także w Łodzi. Wszystkie te systemy są kompatybilne: rowerzysta zarejestrowany w jednym z nich może bez dodatkowej rejestracji korzystać z pozostałych. Płatność według stawek lokalnych.

W ubiegłym sezonie, od końca kwietnia do początku października, w systemie „City by bike” dokonano 7 571 wynajmów oraz 2 632 rejestracji użytkowników. Biorąc pod uwagę liczbę osób, zarejestrowanych już wcześniej w innych systemach Nextbike – użytkowników ze Śląska jest już około 13 tysięcy.

57/69

Pogoda w Katowicach

dziś, wtorek, 23 lipca 2024
25°
Opady deszczu Ciśnienie: 1017 hPa, wiatr: 3.38 km/h
jutro
23°
pojutrze
22°
za 2 dni
26°