05.10.2015

2,6 tysiąca użytkowników i 7,5 tysiąca wynajmów – sezon śląskich rowerów miejskich „City by bike” dobiegł końca!

2,6 tysiąca użytkowników i 7,5 tysiąca wynajmów – sezon śląskich rowerów miejskich „City by bike” dobiegł końca!

W tym roku na katowickich ulicach nastąpiła mała rewolucja pod względem popularyzacji najmodniejszej obecnie formy komunikacji publicznej, jaką są wypożyczalnie rowerowe. Po raz pierwszy za wdrożenie i obsługę „City by bike” odpowiedzialny był największy w kraju operator podobnych inwestycji, firma Nextbike Polska (zarządza m.in. sieciami w Warszawie, Wrocławiu czy Poznaniu). W efekcie, liczba wypożyczeń jest prawie 70% większa niż przed rokiem. Ponadto, w „City by bike” zarejestrowało się 2,5 tysiąca nowych użytkowników, a wziąwszy pod uwagę liczbę osób, które były już „zapisane” do kompatybilnych systemów Nextbike’a w innych miastach – rodzina śląskich rowerzystów miejskich liczy ok. 13 tysięcy osób!

7 571 wynajmów oraz 2  632 rejestracje nowych użytkowników od 28 kwietnia, a w sumie już ok. 13 000 rowerzystów miejskich ze Śląska, zarejestrowanych w systemach rowerów miejskich Nextbike Polska – tak statystycznie podsumować można pierwszy sezon funkcjonowania wypożyczalni „City by bike”, zarządzanych przez wiodącego, krajowego operatora.

Najaktywniejszy użytkownik ma na koncie 51 wynajmów, co oznacza, że średnio co drugi dzień korzystał z wypożyczalni „City by bike”. Dzienny rekord odnotowano w dniu 16 maja, kiedy mieszkańcy Aglomeracji Śląskiej sięgali po rowery 139 razy (tego dnia, średnio każdy rower był wynajmowany 5 razy). Miesiącem, w którym jednoślady cieszyły się największym wzięciem był z kolei sierpień – prawie 1,8 tysiąca wynajmów. Te wyniki obrazują skalę wzrostu popularności – w ubiegłych latach dzienna średnia wypożyczeń oscylowała wokół 30.

O potencjale „City by bike” świadczy również fakt, że po niecałych dwóch miesiącach od chwili startu wypożyczalni w nowej formule, sieć została rozbudowana. Do lokalizacji „Katowicki Park Leśny – Dolina Trzech Stawów” oraz „Dworzec PKP / Galeria Katowicka”, dołączyła trzecia – „Strefa Kultury”. Po rozbudowie system liczył 3 stacje i 40 jednośladów. Warto dodać, że na początku sierpnia, w związku z kolejną edycją OFF Festivalu, zarówno mieszkańcy, jak i przybyli goście, mieli szansę korzystania ze specjalnej lokalizacji uruchomionej przed wejściem na teren pola namiotowego OFF-u. Była to dopiero druga w historii rowerów miejskich w Polsce bezobsługowa stacja festiwalowa (pierwsza stanęła w wakacje przy okazji Orange Warsaw Festiwal).

– Aglomeracja Śląska postrzegana jest jako ta cześć kraju, która dysponuje największym potencjałem, jeśli chodzi o komunikację rowerową. Pierwszy sezon funkcjonowania sieci wypożyczalni „City by bike” w samoobsługowej i całodobowej formule pokazał, jak wielkie jest tu zapotrzebowanie na ekologiczny i korzystny dla zdrowia transport publiczny na każdą kieszeń – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. – Dziękujemy wszystkim śląskim rowerzystom za kredyt zaufania i aktywne korzystanie z wypożyczalni. Mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie w przyszłym roku, a rowerowa rewolucja będzie kontynuowana na jeszcze większą skalę – dodaje.

Operator przypomina, że użytkownicy zarejestrowani w jednym z jego systemów (np. „City by bike”) mogą bez dodatkowej rejestracji i innych formalności, korzystać z pozostałych, zarządzanych przez niego, sieci w Polsce (Warszawa, Wrocław, Poznań, Lublin, Białystok, Katowice, Opole, Sopot, Konstancin-Jeziorna, Grodzisk Mazowiecki) i na całym świecie.

Najpopularniejsze stacje wypożyczeń:

Dworzec PKP / Galeria Katowicka – 44,1% wszystkich wypożyczeń

Katowicki Park Leśny – Dolina Trzech Stawów – 42,2%

Strefa Kultury – 13,8%

Najpopularniejsze stacje zwrotów:

Dworzec PKP / Galeria Katowicka – 44,2%

Katowicki Park Leśny – Dolina Trzech Stawów  – 42,6%

Strefa Kultury – 13,2%

Najpopularniejsze trasy:

Strefa Kultury – Dworzec PKP / Galeria Katowicka

Dworzec PKP / Galeria Katowicka – Strefa Kultury

Dworzec PKP / Galeria Katowicka – Katowicki Park Leśny – Dolina Trzech Stawów

58/69

Pogoda w Katowicach

dziś, niedziela, 14 kwietnia 2024
21°
Opady deszczu Ciśnienie: 1017 hPa, wiatr: 6.69 km/h
jutro
14°
pojutrze
12°
za 2 dni