01.05.2015

Wypożyczalnie rowerów miejskich startują w Katowicach

Wypożyczalnie rowerów miejskich startują w Katowicach

Pierwsze rowery publiczne wyjechały dziś na ulice stolicy aglomeracji śląskiej! Dwie stacje i trzydzieści jednośladów, jakie pojawiły się w Katowicach, to zupełnie nowa odsłona miejskiego projektu „City by bike” Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów. Od tego sezonu wypożyczalnie prowadzi największy polski operator publicznych wypożyczalni rowerów miejskich, Nextbike Polska. Dzięki temu, użytkownicy zarejestrowani w „City by bike” mogą bez dodatkowych formalności korzystać z systemów w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Opolu, Białymstoku, Konstancinie-Jeziornie, Lublinie i Grodzisku Mazowieckim oraz ponad 70 miastach na całym świecie.

„City by bike” w nowej odsłonie

Miejskie rowery pojawiły się w Katowicach w 2010 roku. Mieszkańcy szybko polubili te łatwo dostępne jednoślady z charakterystycznym „serduszkiem” na kierownicy, logo kandydatury miasta do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Wypożyczali je, żeby szybko przemieścić się z jednego końca Katowic na drugi, albo wybierali się na nich na dalsze wycieczki po mieści i regionie organizowane przez Instytucję Kultury Katowice – Miasto Ogrodów. Do końca zeszłego sezonu rowerowego wypożyczalnie działały w specjalnych kontenerach będących punktami wypożyczeń. Najbardziej popularnymi lokalizacjami była wypożyczalnia w Dolinie Trzech Stawów oraz na placu Szewczyka, przed wejściem do Dworca PKP.

– Cieszymy się, że w tych samych miejscach możemy teraz udostępnić mieszkańcom Katowic system automatycznych wypożyczalni znany z innych miast Polski, choćby Wrocławia czy Poznania. To kolejny prezent z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 150-lecia miasta – mówi Łukasz Kałębasiak, rzecznik Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.

Od początku tego sezonu za wdrożenie i obsługę odświeżonego „City by bike” odpowiedzialna jest firma Nextbike, zarządzająca w Polsce sieciami wypożyczalni w ośmiu miastach, w których jest ponad 400 stacji i ponad 5 000 rowerów. Mieszkańcy Katowic mogą wypróbować działanie systemu od dzisiaj na dwóch pierwszych stacjach – „Dworzec PKP/Galeria Katowicka” oraz „Katowicki Park Leśny – Dolina Trzech Stawów”, w ramach których dostępnych jest trzydzieści jednośladów.

– Rowery miejskie nie znają granic! Z dumą możemy to stwierdzić w dniu, w którym pierwsze stacje docierają do aglomeracji śląskiej i to od razu do samej stolicy. Jesteśmy przekonani, że mieszkańcy Katowic będą zadowoleni z takiego rozwiązania, ponieważ nie tylko zyskują dostęp do ekologicznego i taniego środka transportu miejskiego, ale za sprawą kompatybilności naszych systemów, po jednorazowej rejestracji w „City by bike”, będą mogli bez dodatkowych formalności korzystać z wypożyczalni w innych miastach w Polsce – od Białegostoku do Warszawy i na świecie – od Auckland do Pittsburgha – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike.

Wielu mieszkańców aglomeracji śląskiej miało już do czynienia z rowerami publicznymi, obsługiwanymi przez Nextbike. Jak podaje firma, do systemów w innych miastach zarejestrowanych jest ponad 10 tysięcy mieszkańców Śląska, w tym ponad tysiąc z Katowic.

Jak zostać rowerzystą miejskim City by bike?

Rejestracja odbywa się za pośrednictwem serwisu internetowego www.citybybike.pl. Po wypełnieniu formularza i akceptacji regulaminu, wystarczy już tylko dokonać opłaty inicjalnej, by zostać posiadaczem aktywnego konta użytkownika. Po zakończeniu procesu rejestracji, otrzymuje się wiadomość e-mail oraz sms z potwierdzeniem oraz nadanym numerem PIN.

Jaki jest koszt korzystania z rowerów?

Żeby konto użytkownika było aktywne, czyli umożliwiało korzystanie z rowerów, należy uiścić opłatę inicjalną i utrzymywać jego stan na poziomi minimum 10 zł. Ważne – cała ta kwota jest do wykorzystania na przejazdy.

Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia roweru jest zawsze darmowe. Czas od 16 do 60 minuty wypożyczenia kosztuje 1 zł. Wypożyczenie do 2 godzin – 2 zł, do 3 godzin – 3 zł, a każda kolejna godzina – 4 zł.

Jak wypożyczać rowery?

Wystarczy podejść do terminala i na klawiaturze komputera nacisnąć przycisk „Wypożycz”. Następnie zalogować się, podając numer telefonu komórkowego i PIN nadany podczas rejestracji i podać numer roweru, który chcemy wynająć. Wybrany rower zostanie zwolniony automatycznie.

Jeśli rower jest zabezpieczony linką – należy go odblokować za pomocą kodu, który zostaje wyświetlony na ekranie podczas wypożyczenia.

Jak oddać rower?

Wystarczy wstawić rower do elektrozamka. Prawidłowy zwrot zostanie potwierdzony sygnałem dźwiękowym. W takim przypadku, żadne inne czynności przy stacji nie są już wymagane.

Jeśli na stacji nie ma wolnego miejsca, przypinamy rower zamkiem szyfrowym do innego roweru lub ucha stojaka, przetasowujemy cyfry, podchodzimy do terminala, przyciskamy „Zwrot” i postępujemy zgodnie ze wskazówkami podanymi na wyświetlaczu.

Gdzie uzyskać odpowiedzi na pytania?

Szczegółowa instrukcja obsługi znajduje się na frontach obu stacji – „Dworzec PKP/Galeria Katowicka” oraz „Katowicki Park Leśny – Dolina Trzech Stawów” oraz na stronie internetowej www.citybybike.pl

W razie wątpliwości bądź pytań, pomoc można uzyskać dzwoniąc pod numer infolinii: 32 630 61 61, która jest czynna 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

66/69

Pogoda w Katowicach

dziś, piątek, 14 czerwca 2024
18°
Pochmurno Ciśnienie: 1016 hPa, wiatr: 3.09 km/h
jutro
25°
pojutrze
22°
za 2 dni
27°