30.06.2015

W Katowicach powstała kolejna stacja rowerów miejskich City by bike!

W Katowicach powstała kolejna stacja rowerów miejskich City by bike!

Minęły zaledwie dwa miesiące odkąd wystartowała wypożyczalnia „City by bike”, którą od tego roku w nowej odsłonie obsługuje firma Nextbike, a już dziś sieć stacji została rozszerzona. Do obecnych już lokalizacji „Katowicki Park Leśny – Dolina Trzech Stawów” oraz „Dworzec PKP / Galeria Katowicka”, dołączyła trzecia – „Strefa Kultury”, mieszcząca się  tuż obok „Spodka”, Międzynarodowego Centrum Kongresowego, NOSPR oraz nowego Muzeum Śląskiego. To bardzo dobra wiadomość dla tysięcy rowerzystów z Aglomeracji Śląskiej, którzy w tym sezonie rekordowo chętnie korzystają z tej ekologicznej i taniej formy komunikacji miejskiej.

Dotychczas katowicka sieć „City by bike” obejmowała dwa punkty wypożyczeń oraz trzydzieści rowerów. Dzisiaj do dyspozycji użytkowników zostanie oddana kolejna stacja, a razem z nią flota rowerowa powiększy się o dziesięć nowych jednośladów. Po rozbudowie, „City by bike” liczyć będzie 3 stacje i 40 jednośladów. Nowa wypożyczalnia, „Strefa Kultury”, stanie w samym centrum miasta, gdzie powstaje obecnie  zupełnie nowa dzielnica. Oprócz „Spodka” tworzą ja trzy potężne inwestycje – Międzynarodowe Centrum Kongresowe, nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz nowe Muzeum Śląskie. Są one zlokalizowane na terenie dawnej kopalni „Katowice”.

Aglomeracja Śląska staje się coraz bardziej rowerowa! W maju uruchamialiśmy wypożyczalnie, a dwa miesiące później Miasto, dostrzegając rosnąca popularność publicznych rowerów, zdecydowało się na otwarcie nowej stacji oraz rozbudowę floty o kolejne dziesięć jednośladów. Już teraz dzienny rekord wypożyczeń wynosi czterokrotność średniej wynajmów z ubiegłych lat, co zaowocowało tym, że użytkownicy „City by bike” w ciągu dwóch miesięcy dokonali tyle samo wypożyczeń, co przez cały 2013 rok. Liczymy, że po rozbudowie, zainteresowanie rowerami publicznymi w stolicy Sląska wzrośnie jeszcze bardziej – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.  

Miejskie rowery po raz pierwszy pojawiły się w Katowicach w 2010 roku, jednak dopiero w tym roku po raz pierwszy dostępne są całodobowo, 7 dni w tygodniu,  w ramach bezobsługowych stacji, zarządzanych przez firmę Nextbike, która w Polsce zarządza systemami w dziesięciu miastach (m.in. Warszawa, Wrocław, Lublin, Poznań, Białystok czy Sopot). Od momentu startu „City by bike” w nowej formule, 28 kwietnia tego roku, w systemie zarejestrowało się 1 400 osób, które dokonały już 3 000 wypożyczeń. Te wyniki świadczą o rekordowym zainteresowaniu ekologiczną, zdrową i tanią komunikacją miejską, jaką są publiczne rowery. Dla porównania w 2013 roku dokonano ok. 3 000 wypożyczeń w ciągu całego sezonu, teraz osiągnięcie takiego wyniku zajęło zaledwie dwa miesiące.

Dotychczasowy dzienny rekord wypożyczeń odnotowano 16 maja, kiedy po rowery sięgano 139 razy  (w ubiegłych latach dzienna średnia wypożyczeń wynosiła ok. 30). Średni czas wypożyczenia jednośladu „City by bike” wynosi ok. 64 minut. Najbardziej aktywni użytkownicy w ciągu dwóch miesięcy dokonali niemal 30 wynajmów.

Nextbike Polska przypomina, że użytkownicy raz zarejestrowani w „City by bike” lub innym systemie, mogą bez dodatkowej rejestracji korzystać ze wszystkich wypożyczalni Nextbike w Polsce i na świecie. To ważna informacja, zwłaszcza, że około 12 tysięcy mieszkańców Śląska jest zarejestrowanych w „City by bike” oraz w innych systemach rowerowych, zarządzanych przez firmę Nextbike Polska.

62/69

Pogoda w Katowicach

dziś, niedziela, 14 kwietnia 2024
21°
Opady deszczu Ciśnienie: 1017 hPa, wiatr: 6.69 km/h
jutro
14°
pojutrze
12°
za 2 dni